Grand Award Recipients

1952-Arvey Andrews, Jr- Sumner High School
Gerald S. Clark-William Chrisman High School
John William Neubgen-Northeast High School
Russell D. Etzenhouser- William Chrisman High School


1953-Daniel Hughes Wilson - Sumner High School
James McMechan- Shirlee Ross Velazquez- Sumner High School


1954-Jack Masters- Paseo High School
Jere DeLee Dando- Shawnee Mission North High School


1955-Beckwith Horton-Sumner High School
Myrna L. Thomas-Sumner High School


1956-John L. Hodge- Sumner High School
Norma Cole-Sumner High School


1957-Elbert Hayes - Jr. - East High School
Dr. Patricia W. Caruthers - Sumner High School


1958-George L. Marchin Jr. --Ward High School
JoAnne Joyce Holbert - Sumner High School


1959-Richard D. Copaken- Paseo High School
Virginia Bohnert-St. Joseph High School (Aquinas)


1960-Claudia R. Shepherd-Central High School
George Barisas- Southeast High School


1961-Linda Dotson-Rosedale High School
Phelps Murdock-Center High School


1962-Gloria Kurth -Shawnee Mission East High School
William Harris Batson-Rosedale High School


1963-Cecil Tickameyer-Shawnee Mission North High School
Vernice Marie Murray-Lincoln High School

1964-Ann Virginia Guthrie-Antioch Junior High School
Tony S. Piotrowski-Lillis High School


1965-Dale Edwin Walker II-Shawnee Mission North High School
Sandra Susan Brown-Shawnee Mission East High School


1966-Martha Mangelsdorf -Shawnee Mission East High School
Steve Ramey-Park Hill High School High School


1967-Jennifer Zeiseg-Shawnee Mission North High School
Jim Boggs-Park Hill High School


1968-Don Rohner-Lee's Summit High School
Jo Tomcak -Shawnee Mission East High School


1969-Brad Keeney-Smithville High School
Jim Baird-Shawnee Mission South High School


1970-Russell Mills Jr.-Shawnee Mission East
James Caruthers-Grandview High School


1971-James Caruthers-Grandview High School
Greg Brown-Shawnee Mission East High School


1972-Kevin Hopkins-Blue Springs High School
Joni Baeke -Shawnee Mission South High School


1973-Joni Baeke -Shawnee Mission South High School
David Hunter-Pembroke Hill Upper School


1974-Lori Chambliss Lorg -Shawnee Mission West High School
Walter Lounsbery-North Kansas City High School


1975-Deborah Sheridan-Shawnee Mission West High School
Margaret Raymond-Notre Dame de Sion High School


1976-Diane Lynn Medved -Notre Dame de Sion High School
Robert S. Brown III-Shawnee Mission South High School


1977-Robert S. Brown III-Shawnee Mission South High School
Fred Williams-Shawnee Mission Northwest High School


1978-Robert S. Brown III-Shawnee Mission South High School
John David Rainbolt-William Chrisman High School

1979 -Lee Ann Heman-William Chrisman High School
Marilyn Ann Medved -Notre Dame de Sion High School


1980-Andrea Baldauf -Shawnee Mission Northwest High School
Brian Bennett-Shawnee Mission West High School


1981-M. Catherine Martin-Shawnee Mission Northwest High School
Zoher Ghogawala-Shawnee Mission West High School


1982-Zoher Ghogawala- Shawnee Mission West High School
Beth Campbell- Shawnee Mission East High School


1983-Quyen (Chris) Bui-Shawnee Mission Northwest High School
Derek Ott-Shawnee Mission East High School


1984-Derek Ott-Shawnee Mission East High School
Karin Gastriech-Shawnee Mission West High School
Ricky Hsu- Shawnee Mission South High School
David Heitmeyer- Shawnee Mission Northwest High School


1985- Peggy Sampson- Shawnee Mission Northwest High School
Mark Fraser-Blue Valley High School
David Heitmeyer- Shawnee Mission Northwest High School


1986-Kai Chang-Shawnee Mission Northwest High School
Ricky Hsu-Shawnee Mission South High School
Gregg Nelson- Shawnee Mission Northwest High School


1987-Jenny Reardon-Shawnee Mission Northwest High School
Micheal Holzauser- Shawnee Mission Northwest High School
Murali Soundarajan-Blue Valley North High School


1988-Chad Friel- Shawnee Mission South High School
Gregg Nelson-Shawnee Mission Northwest High School
Ryan McCue- Shawnee Mission South High School


1989-Ryan McCue-Shawnee Mission South High School
Yueh (Ray) Lee-Shawnee Mission South High School
Peter Khalifah-Shawnee Mission South High School


1990-Ben Kao-Shawnee Mission South High School
Yueh (Ray) Lee-Shawnee Mission South High School
Sharon Marie Houlahan- Pembroke Hill Upper School


1991-Yueh (Ray) Lee-Shawnee Mission South High School
Peter Khalifah-Shawnee Mission South High School


1992-Tony Kalifah-Shawnee Mission South High School
Gary Hamilton-Shawnee Mission South High School


1993-Ravi Kamath-Shawnee Mission East High School
Bryan Schulte-Blue Valley North High School


1994-Connie Cheung-Pembroke Hill Upper School
Nancy Holcroft-BlueValley North High School


1995-Chung A. Lee-Shawnee Mission South High School
Stephanie Yu-Shawnee Mission South High School


1996-Stephanie Yu-Shawnee Mission South High School
Luke Yuan-Je Wang-Shawnee Mission East High School


1997-Kyle Sullivan-Barstow Upper School
Rishikesh Dalal-Shawnee Mission Northwest High School


1998-Rishikesh Dalal-Shawnee Mission Northwest High School
Chung Lee-Shawnee Mission South High School


1999-Rishikesh Dalal-Shawnee Mission Northwest High School
Ashley Price-Blue Valley North High School


2000-Rishikesh Dalal-Shawnee Mission Northwest High School
Anna Wang-Shawnee Mission East High School


2001-Anna Wang-Shawnee Mission East High School
Andrey Hicks-Shawnee Mission Northwest High School


2002-Priya Bhatia-Shawnee Mission West High School
Parmita Dalal-Shawnee Mission Northwest High School

2003- Parmita Dalal-Shawnee Mission Northwest High School
Laura Janvrin-Blue Valley North High School


2004-Nicholas Barnthouse -Blue Valley North High School
Turner Batty – Blue Valley North High School


2005-Nandini Sarma - Shawnee Mission East
Andrew Nadlman- Blue Valley North High School


2006- Nandini Sarma- Shawnee Mission East High School
Elena Ovaitt- West Platte High School


2007- Nandini Sarma- Shawnee Mission East High School
Elena Ovaitt- West Platte High School


2008-Emily Dellwig-Blue Valley North High School
Jordan Stevens, West Platte High School


2009-Carl Lawhon, Pembroke High School
Prarthana Dalal, Shawnee Mission East High School


2010-Prarthana Dalal, Shawnee Mission East High School
Grant Samms, Olathe Northwest High School


2011- Prarthana Dalal, Shawnee Mission East High School
Tyler Howard-Olathe Northwest High School


2012 - Megan Smith, Shawnee Mission West High School
Sarina Farb, Ahisma Home School
Zach Nason, Home School


2013- Disha Dasgupta- Olathe North High School
Christon Alexis Peterson- Shawnee Mission West High School
Nathan Witters- Shawnee Mission West High School


2014- Andrea Dahl, Olathe North High School
Ryan Dahl, Olathe North High School
Madison Nasteff, Liberty High School


2015- Andrea Dahl, Olathe North High School
Alexis Allen, Shawnee Mission West High School
Erin Smith, Shawnee Mission West High School


2016- Alexis Vance, Blue Valley CAPS
Renny Ma, Shawnee Mission West High School
Benjamin Detherage, Shawnee Mission West High School


2017- Andrea Dahl, Olathe North High School
Erin Smith, Shawnee Mission West High School
Stuti Dalal, Shawnee Mission East High School
Andy Cardona, Shawnee Mission West High School


2018- Erin Smith, Shawnee Mission West High School
Rachel Silverstein, Shawnee Mission West High School
Alexandria Stephenson, Olathe North High School


2019- Eddi Dai, Olathe North High School
Amy Qiang, SMSD Biotechnology Program
Peyton Panvoich, SMSD Biotechnology Program